Dilatasyon Yalıtım

İletişim

  • Düzce OfisŞerefiye Mah.Rasim Betir Paşa Blv.22 Düzce
  • İstanbul Ofisİkitelli Org.San.Böl.Aykosan 2.Kısım 10/C İstanbul
  • Telefon444 1 438
  • emailinfo@izomobil.com.tr

Dilatasyon Yalıtım Videosu

Dilatasyon Yalıtımı Hakkında

Bir bina inşaat edilirken mühendislik acısından bazı hesaplamalar yapılarak gerektiği yerlerde boylu boyunca bırakılan boşluklar vardır. Bu dört temel amacı vardır. Bunlar, oturma ve genleşme, deprem, titreşim, hareket boşluklarıdır. Binanın zamanla yapacağı hareketlerden zarar görmesini engellemek amacıyla yapılan bu boşlukların su ve diğer etkilerden izale edilmesi gerekir. İşte bu derz boşluklarını kapatmak için uygulanan yöntemlere dilatasyon izolasyonu denir.

Dilatasyon izolasyonu yapılmadan önce yapılacak dilatasyon açıklığı temizlenmelidir. Her otuz metrede bir yapılan bu açıklık bulunur. Bu açıklıklar beş, altı cm civarındadır. İçi temizlenen açıklığa önce fitil denilen boşluk doldurmada kullanılan poliüretan malzeme yerleştirilir.Bu yerleştirmenin ardından epoksi esaslı dolgu macunu, epoksi esaslı mastik veya bitüm esaslı çift kompenantlı dolgular uygulanır.Bundan sonraki aşama yaklaşık yirmi cm genişliğinde olan derz bantlarının yerleştirilmesidir. Açıklığın her iki tarafına da epoksi uygulanır, dilatasyon banttı bu epoksiye yapıştırılır ve tekrar uç kısımları epoksiyle kaplanarak uygulama tamamlanır.Bundan sonraki aşamada yerdeyse yerde kullanılacak kaplama malzemesine göre uyumlu dilatasyon çıtası kullanmaktır.Bu çıtalar çok çeşitli olup her ihtiyaca göre dizaynları vardır. Ağır trafiğin olduğu bir zemine dilatasyon çıtası koyulacaksa sağlam bir ürün tercih edilmelidir.
Dilatasyon açıklıkları teras katta olanları en sıkıntılı olanlarıdır. Hem yaya trafiğine hem güneşin yıpratma etkilerine dayanmak zorundadırlar. Bu alanlarda yapılan dilatasyon uygulamalarına özen gösterilmedir.