Polyurea Kaplama

İletişim

  • Düzce OfisŞerefiye Mah.Rasim Betir Paşa Blv.22 Düzce
  • İstanbul Ofisİkitelli Org.San.Böl.Aykosan 2.Kısım 10/C İstanbul
  • Telefon444 1 438
  • emailinfo@izomobil.com.tr

Polyurea Kaplama Videosu

Polyurea Kaplama Hakkında

Polyurea yüzey kaplamalar genellikle beton ve çelik yüzeylerin korozyon ve aşınmaya karşı korunması için uygulanmaktadır. Su geçirmez özelliğinin yanında birçok kimyasal ve fiziksel özelliğe sahip olup uygulama alanları olarak başlıca sayacağımız yerler, teras çatılarında, sulama kanallarında, zemin kaplamalarında, oto parklarda, temellerde, havuzlarda, dilatasyonlarda, su depolarında, araç kasa kaplamalarında, poliüretan yalıtım köpükleri üzerinde, köprü platformlarında, banyo ve ıslak hacimli alanlarda, endüstriyel alanların zemin kaplamalarında, hızlı ve ek yersiz olarak her türlü alanda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Polyurea zemin kaplama ve Polyurea su yalıtımı sistemlerinin geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında %100 aderans ile daha güçlü yapışma özelliği, %250 ve üzeri daha fazla esneklik ve yüksek yırtılma direnci, bitki kimyasallarına ve köklerine dayanım özelliği, hızlı uygulanabilmesi (günde 750 m² ile 1000 m²),çok hızlı kürleşme (3-8 saniye) ve uygulama alanlarını 50-60 dakika gibi kısa zamanda kullanıma açılabilme özellikleri belirleyicidir. Püskürtülerek ekyersiz olarak uygulanan sprey poliürea çatlak örtme özelliği sayesinde, dilatasyonlarda, baca dipleri, girinti çıkıntı gibi karmaşık detayların çözümünde mükemmel sonuç verir.

Uygulama Öncesi Hazırlık

Uygulama yapılacak yüzey mutlaka kuru olmalıdır. Nemli ya da ıslak yüzeylere kesinlikle uygulama yapılamaz. Nem içeriği %5’i geçmemelidir. Nemli yüzeyler için nem bariyer astarı tercih edilmelidir. Yüzeyde toz, kir ya da yapışmayı engelleyecek maddelerin olması durumunda uygulama öncesi mutlaka ilgili alan mekanik ya da kimyasal yollarla temizlenmelidir.
Yapılarda su izolasyonu en önemli konudur.Çatı,Teras,Havuz,Bina Bohçalama,Temel Perde ,Otopark, Islak Zemin,Su Deposu gibi detaylarda su yalıtım uygulanan bölgelerdir.Yapıların,Dayanıklı, Sağlıklı, Konforlu, Çevreci,olması su izolasyonuyla doğru orantılıdır. Bina mükemmel tasarlanmış dahi olsa su izolasyonsuz yukarıda bahsettiğimiz 4 maddeyi hayata geçirmemiz imkansızdır.Genel olarak suyun etkilediği bölgeler, mevsimsel olaylar kar-yağmur,çatı ve terasları dış duvarları bina içinden gelen su buharı yoğunlaşarak çatı ve iç duvarları etkilemesi, toprak tarafından emilen sular-toprağın kendi bünyesindeki nem temel perde duvarları,yeraltı sularının üzerine inşa edilen yapılarda bina zemininin korunması amacıyla su izolasyonu yapılarak korozyon,küf-mantar gibi organizmalar,nem-rutubet gibi olumsuzluklardan korunmuş oluruz.Su yalıtımında kullanılan çeşitli geleneksel malzemeler vardır. Bunlar Bitüm,Epoksi,Çimento,Kauçuk,Silkon,Polimerler,Mebranlar,Likit Membranlar,Akrilik,Püskürtme Polyuea Sprey Su Yalıtım Malzemeleridir.Bu malzemeler içinde en etkin malzeme dünyada kabul görmüş Su yalıtımında günümüz teknolojisinin gelmiş olduğu nokta Sprey püskürtme sistem polyurea dır.
Polyurea iki ana kimyasal, A bileşen izosiyanat ve B bileşen amin ve türevlerinden oluşan reçinenin reaksiyonu sonucunda oluşan bir kimyasaldır. İki bileşenli yüzey kaplama malzemesi olan yüksek performans ve istenildiği kadar kalın uygulanabilen çeşitli yüzeylerde uygulanması mümkün olan, çok yüksek kimyasal dayanıma sahip hızlı kürlenen kaplama yalıtım malzemesidir. Poliüreanın alifatik ve aromatik olarak iki tipi vardır. Piyasada kullanılan polyurea’ların çoğu aromatik polyureadır.Poliüreaların farklı uygulamaları yüksek basınçlı sprey makineleri ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu makinelerden beklenen performans 180-200 bar basınçlara 70-80 derece sıcaklıklara ulaştırılabilmesidir. Biyojenik sülfürik asit ve hidrojen sülfite karşı dayanıklıdır. Solvent içermez, çatlak kenetlenmesi yüksektir. Kopma anındaki uzaması %400’dür. Çekme direnci ve yırtılma mukavemeti çok iyidir. Birkaç saniyede kürlenir. Bir saatte yük mukavemeti gösterir. Geniş sıcaklık aralığında uygulama yapılabilir. Beton ve metal yüzeylere çok iyi tutunma, Hidrolitik dayanımı yüksek ve yaşlandırma özellikleri çok iyidir. Yırtılmaya karşı dayanıklı olup polyurea malzemesini tek kat olarak uygulanabilmesi mümkündür. İçme suyu ile teması uygun olup yüksek yoğunluk ve sızdırmazlık sağlar, VOC içermez, asit tuz ve bazik ortamlara dayanıklı olup darbe ve aşınma dayanımı olan güçlü bir membran ve yüzey kaplama malzemesidir.
Teras alanları için betonerme yapı, şap, seramik gibi yapı elemanlarının su yalıtımı sağlamaması nedeniyle su yalıtımı büyük önem kazanmaktadır. Bu nedenle terasların yürüyüş ve kullanım alanları olması da göz önünde bulundurulursa betonerme alanın su yalıtımı için elverişli olması gereklidir.Teras çatılarda betonerme tablanın inşaat aşamasından sonraki süreçlerde binanın oturması nedeniyle gözle görülmeyen hareketler nedeniyle kılcal çatlamalar meydana gelmektedir. Bu çatlamalar her ne kadar iyi bir tabla yapılmış olsa da su akıntılarının sızıntı yapmasına neden olur. Kılcal çatlaklar olsun ya da olmasın gözle görülmeyen faktörler su sızıntısı için risk yoktur anlamına gelmez. Bu açıdan bakıldığında önlem almak gerekmektedir. Su, saydam bir yapıya sahip oksijen ve hidrojenden oluşan, sıvı durumunda tüm açık gözenekli yüzeylerden rahatlıkla geçebilen ve yapıda doğal olan tüm malzemelerden korunması gereken bir maddedir. Bu nedenle su yalıtımı açık teraslarda her açıdan önem kazanmaktadır.